ISO-Certified

Our Exam Centers

State Maharashtra

District : Solapur

District : Solapur
No. Training Center's Name Place Center Head
1 Microstar Computers Akkalkot Mr. Ibrahim Karanje
2 Akshay Computers Barshi Mrs. Aparna Pantoji
3 Newage Computers Solapur Mr. Shailesh Thigale
4 Abhilasha Computers Kurduwadi Mr. Ajit Kanhere
5 Prajakta Computer Training Center Solapur Mr. Sambhaji Korake
6 IT-Point Computer Institute Pandharpur Mr. Rajendra Bhosale
7 N-IT Computer Center Pandharpur Mr. Sham Gogav
8 Soham Computer academy Solapur Mr. Bharat Punjal
9 Samarth Computers Solapur Mr. Gurushant Birajdar
10 Leena Technical Institute, Solapur Solapur Mr. Rafik Shaikh
11 Narveer Computer Institute Ashti Mr. Vivek Ashok Waghmare
12 Oham Computer Academy Solapur Mr. Gorakhnath Boda
13 Genius Computer Education Solapur Mr.Naresh Chandrakant Gangji
14 V.S. Computers Chincholi Mr. Vikram Dhotre

District : Sindhudurg


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Shantai Infotech Sawantwadi Mr. Sawant
2 Satyam computer Academy Malvan Mr. Dipak Shivapurkar
3 Noble Infosys Kudal Mrs. Teli
4 Satyam computer Academy Shiroda Mrs. Shirodkar
5 Excel Computers Kudal Mr. Rakhanji
6 Perfect Infotech Kankavali Mr. Santosh Ghadi
7 Arya Infotech Banda Mr. Swanand Pawar
8 Creation Computer Dodamarg Mr. Deepak Gawas
9 Excel Computer Academy Sawantwadi Mr. Anjumara Rakhanji
10 Nicom Computer Academy Vengurla Mr. Prashant Nikam
11 Satyam Computer Academy Satarda Mrs. Prajakta Dhupkar
12 Nagesh Infotech Masade Mr.Nitesh Pawar
13 AV Cyber World Bhedshi Mr. Ashok Sawant

District : Ratnagiri


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Microcat Academy Of Computer Chiplun Mr. Dilawar Fakir
2 Unitech Computer Education Chiplun Mr. Zahoor Boat
3 Bits & Bytes Computers Dapoli Mr. Alauddin Ansari
4 Raj Computech Kadwai Ms. Jyoti Khatu
5 Digit Computers Sangmeshwar Mr. Dinesh Sardesai
6 Vidyaratna College Of IT Ratnagiri Mr. Eknath Nalawade
7 Microtech Computers Kherdi Mr. Dattaram Shinde
8 C-Tech IT Education Ratnagiri Ms. Chitra Jayprakash
9 Unitech Computer Education Center Shringartali Mr. Zahoor Boat
10 Brilliant Computers Pophali Mr. Santosh Potdar
11 Micro Computer Lanja Mrs. Shrutika Kolte
12 Malhar Computer Technology Service Ratnagiri Mr.Santosh Hanumant Khetri
13 Radhemayur Compucare Vahal Mr. Mayur Mahadev Gurav

District : Kolhapur


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Pioneer Computer Institute Gadhinglaj Mr. Chavan
2 Suyash Computer Education koor Mr. Remane
3 Om Computer Education Ichalkaranji Mr. Dadaso Magdum
4 Viveka Training Institute Jaysingpur Mrs. Bhosale
5 Shri Sai Institute Of Technology,Kolhapur Kolhapur Mr. Sushant Karoshe

District : Satara


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Softline Computers Phaltan Mr. Pendharkar
2 MESCO Enterprises Satara Mr. Madhav Deshpande
3 Patil Computer Academy Krishnanagar Mrs. Patil
4 Cyber Academy Koregaon Mr. Milind Barge
5 Microbit Computers Patan Mrs. Siddhi Kshirsagar
6 Softtech IT Institute Karad Mr. Chavan
7 Global Infotech Wai Mr. Jaykumar Jadhav
8 Suyash Computer Academy Mahabaleshwar Mrs.Sharada Bavalekar
9 City Computer Institute Karad Mr. Manjit Attar
10 Hi-Tech Computers Malharpeth Mr. Ajit Kale
11 Anil Computer Education,Satara Satara Mr. Anil Sapate
12 Space Architec & Infotec Karad Mr. Amir Shabbir Shaikh
13 Mega Soft IT Institute Phaltan Mrs. Priyanka Mahamuni
14 Patel Computer Institute Ambawade Mrs. Shakila M.Patel
15 Alankar Computer Institute Taradgaon Mr.Pravinkumar Damodar Adsul

District : Sangli


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Anmol Computer Education Jath Mr. Mathpathi
2 Sawant Infosys Mhaisal Mr. Sawant
3 Success Computers Chadchan Mr. Bargale
4 Kulkarni’s Institute of Commerce & Computer Islampur Mr. Gajanan Kulkarni
5 Unique Computers Jath Mr. Sagar Sale
6 I-One Education Miraj Mr. Abhijeet Mane
7 Ashirwad Computer Jath Mr.Datta Shankar Mane
8 Ashtavinayak Computer Sankh Mr.Ramesh Annappa Magadum
9 Vision Educational Solutions Zare Mr.Suresh Maruti Gorad
10 Meera Fashion Designing Institute Islampur Mrs. Kshitija Santosh Shingan

District : Belgaum


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Bits & Bytes Computers Nipani Ms. Madina Mulla

District : Pune


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Elite Computer Education Bhor Mr. Attar
2 MESCO STDC Pune Mr. Chakradhar Borkute
3 CADD Solutions Hadapsar Mrs. Pranita Shewale

District : Thane


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Haresh Computer Center Ulhasnagar Mr. Haresh Rohara
2 K K Computer Academy Thane (W) Mrs. Kanta Zanjad
3 IT Education Center Bhiwandi Mr. Sadiq Momin
4 ATM Computer Services Kalyan Mr. Anil Etam
5 Shavak Bytes Pvt. Ltd. Thane (w) Mr. Shashank Nalawade
6 Infobyte Computers Kalyan Mrs. Suman Gupta
7 Protech Computer Education Boisar Mr. Sachin Jadhav
8 Hrishi Computer Education Vasai(W) Mrs. Surekha Bhosale
9 InfoWorld Computer Education, Bhiwandi Thane Mr. Mohd. Rashid Noor Mohd. Ansari
10 Shree Ganesh Computer Infotech Shahad Mr. Ganesh Bandgar
11 Ms-Tech Computer Education Kalyan Ms. Girija Pillai
12 Infotech Computer Training Institute Thane Mr. Sachin Jamdar
13 Professional Edu.Com Palghar Mrs. Chetana Patil
14 Infobyte Computer Mhasoba Chowk Mrs. Suman Dinesh Gupta
15 Infobyte Computer Tisgaon Naka Mrs. Deepa L.Joshi
16 Infobyte Computer Chakki Naka Ms. Snehal Sonawane
17 Infobyte Computer Malang Road Mr. Rahul Sandanshiv
18 Infobyte Computer Shreeram UNR-4 Ms. Pallavi Bhangale
19 Infobyte Computer Tata Power Mrs. Ashvini
20 Infocity Computer Badlapur Mr. Dipen Meshram
21 Al-Anjuman Computer Institute & Tuition Classes Bhiwandi Mr.Momin Amar Akhtar
22 Digital Tech Computer Education Bhiwandi Mr. Faheem Ahmad Anis Ansari
23 Infobright Computer Thakurli Mr. Dineshkumar Gupta

District : Palghar


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Sarolkar's Kartiki Institute Naigaon (E ) Mrs.Ashwini C. Sarolkar
 

District : Nashik


No. Training Center's Name Place Center Head
1 IDEALNX Computer Institute, Nampur Nashik Mr. Girish Wagh
 

District : Ahmednagar


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Pravara Rural College of Education Pravaranagar Smt. Vidya Waje

District : Akola


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Star Computers Akola Mr. Narayan Wahokar

District : Raigad


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Soft-tech Computers Chowk Mrs. Suravkar
2 Aryaa Computers Alibag Mr. Amit Joshi
3 Kirti Computer Institute Pen Mrs. Kirti Sawant

District : Nagpur


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Oxford Career Academy Dhantoli Mrs. Mangala Khambadkar

District : Jalna


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Shree Krushna Computer Education Mantha Mr. Tukaram Borade
2 GAT Computers Jalna Mr. Badrinarayan Dhokale
3 Shri Raj Computers Mantha Mr.Dhone Prakash Bhaurao

District : Jalgaon


No. Training Center's Name Place Center Head
1 CST Institute Bhusawal Mr. Vijay Chavan
2 Soft tech Computer Education Amalner Mr. Kailas Patil

District : Osmanabad


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Jayvidya Saraswati Technical Institute Osmanabad Mr.Suresh Yelanath Shelar

District : Buldhana


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Yash Computer Buldhana Mr.Vijay Ramesh Dhanwe

District : Mumbai


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Microtech Institute Of Computer Technology Dahisar Mrs. Hema Mehta
1 It Smart Computer Institute Ambernath Mr.Chetan B. Vishwakarma

District : Navi Mumbai


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Career Infotech Ghansoli Mr. Santosh Sale

District : Gadchiroli


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Crystal Computer & Technical Education Kurkheda Mr. Abdul Nasir Hashmi
 

District : Amravati


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Excel Computer Academy Warud Mr. Prafull Bhale
 

District : Yavatmal


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Saarathi Computer Education Pusad Mr. Nilesh Jadhao
State Gujarat

District : Navsari


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Protech computer Systems Navsari Mr. Rohit Kavar

District : Rajkot


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Paramount Computers, Dhoraji Rajkot Mr. Parag Dorasiya
 

District : Banaskantha


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Swastik Education Trust Deesa Mr. Jayantibhai Prajapati
State Rajasthan

District : Rajsamand


No. Training Center's Name Place Center Head
1 SITE Technical Education Rajsamand Mr. Sanjay Kumar Sharma
State Punjab

District : Hoshiarpur


No. Training Center's Name Place Center Head
1 C-Tac Institute Hoshiarpur Mr. Gurjit Singh Thiara
( State Coordinator)
2 Guru Nanak Computer Center Attowal Mr. Lovejit Singh

District : Amritsar


No. Training Center's Name Place Center Head
1 JPS Computers Amritsar Mr. Jasbir Singh Saggu
 
       
State Arunachal Pradesh

District : Itangar


No. Training Center's Name Place Center Head
1 Himalayan Universal Education Itangar Mr. Padi Gambo
       

District : Subansiri

 

No. Training Center's Name Place Center Head
1 Hill Queen Senior Secondary School Hapoli Smt. Padi Kunya
       
State Himachal Pradesh

District : Sirmour


No. Training Center's Name Place Center Head
1 ACS Computers Education Sirmour Er. Sandeep Batra
(Coordinator North India)
       
State Himachal Pradesh

District : Shimla

 

No. Training Center's Name Place Center Head
1 Tanmay Educational Institution Rampur Mr. Arun Kumar Sharma
2 Advance Institute Of Information Technology Jeori Mr. Mukesh Negi